آموزش مهارت های زندگی به کودکان

امروزه در جوامع پیشرفته آموزش مهارت های زندگی به کودکان و نوجوانان از اولین و اساسی ترین آموزشهایی است که در اختیار آنها قرار می گیرد. کودکان با استفاده از فراگیری مهارت های زندگی رفتاری جسورانه دارند و بر همین اساس تصمیمهای بهتری می گیرند . فرزندان ما باید مهارت های زندگی را آموزش ببینند تا بتوانند با فشارهای زندگی کنار بیایند.

 

کودکان با استفاده ازفراگیری مهارت های زندگی رفتاری جسورانه دارند و بر همین اساس تصمیمهای بهتری می گیرند
مهارت های زندگی

بر این اساس مهارت های زندگی زیادی وجود دارد که لازم است کودکان و نوجوانان آموزش ببینند. بچه ها به زودی بزرگ می‌شوند و در مسیر زندگی با مسائل مختلف روبرو می‌شوند. بنابراین در صورتی می‌توانند با مسائل و مشکلات مختلف کنار بیایند که از قبل برای آن آماده شده باشند. تعاملات میان خواهر و برادرها و دوستان تمرینی بسیار موثر برای رویارویی با مشکلات زندگی است.

 ما در اپلیکیشن دانادیس تلاش نمو ده ایم مهارت ها ی زندگی را در قالب های جذاب و کاربردی به کودکان و نوجوانان آموزش دهیم تا برای فردایی بهتر و موفق تر آماده شوند.

فرزندان ما باید بیاموزند که در کنار احترام گذاشتن به دیگران و کنترل خود، از حقوقی برخوردار هستند و باید بتوانند نظر خود را به راحتی بیان کنند.

 در ادامه برخی از مهارت های زندگی لازم برای کودکان بیان می شود:

مدیریت زمان در فرزندان

مهارت مدیریت زمان و برنامه ریزی یکی از مهارت های اساسی دوران بزرگسالی است. کودکان باید مدیریت زمان را در زندگی بیاموزند و با فعالیت های بیهوده و مفید آشنا شوند. مثلا باید بدانند که تماشای زیاد تلویزیون تاثیر بدی بر آن ها و زندگی شان می‌گذارد. کودکان خود را تشویق کنید تا کار های مدرسه شان را در زمان مقرر انجام دهند. یادداشت کارهای روزانه و چگونگی ترتیب اجرای آنها  یکی از بهترین شیوه های مدیریت زمان است. در صورتی که برای انجام به موقع کارهای خود استرس زیادی دارند راهی پیدا کنید تا موجب آرامش آنها شود.

کودکان باید مدیریت زمان را در زندگی بیاموزند و با فعالیت های بیهوده و مفید آشنا شوند
مدیریت زمان

مدیریت مالی

امروزه یکی از بزرگترین مشکلات ما در بزرگسالی آشنا نبودن با مدیریت مالی و خرج کرد درست پول است. باید به کودکان اجازه داد تا تصمیم های مالی کوچکی برای خود بگیرند. بچه ها با اشتباه در موقعیت های کنترل شده، چیزهای زیادی از مهارت های مالی می‌آموزند. بچه ها باید خرج کرد پول خود را یاد بگیرند و آنرا مدیریت نمایند. شرایط و مقررات را برای آن ها مشخص کنید مثلا اگر ماهانه به آن ها پول می دهید باید بدانند که تا ماه آینده خبری از پول نیست، به آنها گوشزد کنید اگر پول خود را زودتر از زمان مقرر خرج کنند. به آن ها بیاموزید پول های خود را برای نیاز های مختلف تقسیم بندی و بخشی از پول را پس انداز کنند.

 خواندن این مقاله میتواند برای شما مفید و کاربردی باشد:

مدیریت مالی(Financial Management) برای کودکان

به کودکان بیاموزید پول های خود را برای نیاز های مختلف تقسیم بندی و بخشی از پول را پس انداز کنند.
مدیریت مالی

 مهارت های زندگی و رعایت نظم

معمولا بچه ها انبوهی از وسایل بازی و خرده ریز برای خود دارند. دسته بندی و مرتب کردن وسایل بچه ها را به خودشان بسپارید و آن ها را تشویق کنید وسایل قدیمی شان را به دیگران ببخشند. صندوق ها و سبدهای فانتزی و جذاب برای آن ها تهیه کنید تا برای مرتب کردن وسایل شان تشویق شوند.

 

 مهارت های زندگی و رعایت نظم
رعایت نظم

مهارت های خانه‌داری در زندگی

انسان هر کسب و کاری که داشته باشد باید بتواند کارهای خود و خانه اش را انجام دهد. از سال های اول کودکی انجام بخشی از کارهای کوچک خانه مثل مرتب کردن وسایل، گردگیری و… را به بچه ها بسپارید. از آنها بخواهید لباسهایشان را در ماشین لباس‌شویی بیندازند. در هنگام خرید از بازار کودکان را نیز با خودتان ببرید و آنها را با مواد غذایی و خرید اقتصادی بهینه آشنا کنید. با یادگیری تدریجی کارهای خانه، کودکان در بزرگسالی به خوبی می‌توانند از عهده ی کارهای شخصی خانه شان برآیند.

 

انسان هر کسب و کاری که داشته باشد باید بتواند کارهای خود و خانه اش را انجام دهد
خانه داری

مهارت تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری یکی از بزرگترین مهارت های زندگی است. از فرزندانتان بخواهید اهدافشان برای آینده را بنویسند و سپس در مورد کارهای لازم برای رسیدن به اهدافشان با آنها صحبت کنید. به آنها بیاموزید که در مسیر رسیدن به اهدافشان باید ضمن مطالعه به شواهد و مدارک تکیه کنند و با اطمینان تصمیم بگیرند. هم چنین در هنگام تصمیم گیری کودکان، مزایا و معایب آن تصمیم را بگویید و سپس تصمیم‌گیری را به عهده خود او بگذارید.

 

تصمیم‌گیری یکی از بزرگترین مهارت های زندگی است
تصمیم‌گیری یکی از بزرگترین مهارت های زندگی است

مهارت «نه» گفتن

بسیاری از مشکلات در بزرگسالی از مهارت نداشتن افراد در بیان دقیق خواسته های خود و رد کردن خواسته های نابجای دیگران سرچشمه می گیرد. به فرزندان خود بیاموزید که در کنار احترام به حقوق دیگران به خواسته های خود نیز توجه داشته باشد. گاهی هم لازم است به صورت محترمانه به درخواست های  دیگران «نه» بگوید چون در غیر این صورت کودک خود را تسلیم هر نوع خواسته‌ بیمارگونه و آزاردهنده‌ای خواهد کرد.

به فرزندان خود بیاموزید که در کنار احترام به حقوق دیگران به خواسته های خود نیز توجه داشته باشد
مهارت نه گفتن

 

ما در اپلیکیشن دانادیس تلاش نمو ده ایم مهارت ها ی زندگی را در قالب های جذاب و کاربردی به کودکان و نوجوانان آموزش دهیم تا برای فردایی بهتر و موفق تر آماده شوند.

مطلب مرتبط

2 نظرات

 • شیدانبوی

  1399-01-21

  نرم افزار نصب میشه امابطورخودکاربسته میشه. کارنمیکنه

  • صنعتی

   1399-01-21

   از اینکه به جمع خانواده بزرگ دانادیس پیوستید بسیار خرسندیم. بررسی و اعلام می نماییم.

پاسخ دهید