مهارت های مالی کودکان و نوجوانان

به بچه های خود مهارت های مالی(Financial skills) را آموزش دهید

اگر به بچه های خود مهارت های مالی(Financial skills) را آموزش ندهید که چگونه پول را مدیریت کنند، به شخصی تبدیل خواهد شد که شما دوست ندارید!

ما به شما خواهیم گفت که چگونه مهارت های مالی و سرمایه گذاری را به فرزندان خود آموزش دهید تا در هر سنی بتوانند پول بدست آورند و آن را مدیریت کنند.

مهارت های مالی و سرمایه گذاری را به فرزندان خود آموزش دهید

نحوه آموزش پیش دبستانی ها و مهد کودک ها درباره پول

  1. برای ذخیره کردن از یک بطری استفاده کنید.

خرید قلک سفالی یک ایده عالی است، اما به کودکان تصویری از پولدار شدن نمی دهد. وقتی از یک بطری پلاستیکی یا شیشه ای شفاف و قابل دید استفاده می کنید، آنها می بینند که پول در حال رشد است. دیروز آنها یک اسکناس و پنج سکه داشتند. امروز آنها یک هزار تومانی، پنج پانصد تومانی و چند تا سکه دارند! ظرف پول فرزندتان را به دست بگیرید و  با او صحبت کنید و در مورد رشد پول و پس انداز چیزهای زیادی به او بگویید!

رشد پول و پس انداز به کودکتان نشان دهید

  1. او را در موقعیت های واقعی قرار دهید.

یک مطالعه توسط دانشگاه کمبریج نشان داد که عادات پول در کودکان در زمان ۷ سالگی شکل می گیرد. چشمان فرزندتان شما را تحت نظر دارد. اگر هر بار که به رستوران ​​یا فروشگاه مواد غذایی می روید، نحوه خرج کردن پول و کاهش میزان پول را مشاهده کنند یا اگر شما و همسرتان در مورد پول بحث می کنید ، آنها هم متوجه خواهند شد.

 

۳ به آنها نشان دهید که هر چیزی در زندگی روزمره هزینه دارد.

شما باید کارهای دیگری را انجام دهید مثلا بگویید ، “این ماشین اسباب بازی ۵۰ هزار تومان قیمت دارد ، پسر.” به کودکتان کمک کنید تا چند  هزار تومان از  قلک شیشه ای خود بردارد و او را با خود به فروشگاه ببرند و پس از خرید از او بخواهید تا خودش پول را به صندوقدار تحویل دهد. این اقدام ساده خیلی بیشتر از یک سخنرانی پنج دقیقه ای بر روی او تأثیر خواهد داشت.

به کودکتان نشان دهید که هر چیزی در زندگی روزمره هزینه دارد.

برای آشنایی بیشتر با مهارت های مالی این مقاله می تواند برای شما مفید باشد:

مهارت مالی برای کودکان (بخش اول)

 

چگونه می توان دانش آموزان ابتدایی را درباره پول آموزش داد؟

از زمان ورود کودکان به دوره ابتدایی و قبل از نوجوانی آموزش مهارت های مالی و مدیریت پول باید به صورت جدی در قالب مهارتهای زندگی از طرف والدین و مربیان مورد توجه ویژه قرار گیرد.

۴- هزینه هر خرید و انتخاب بین هزینه کرد را به او واگذار کنید.

می توانید به فرزندتان بگویید، “اگر این بازی ویدیویی را خریداری می کنید ، پول برای خرید آن جفت کفش ندارید.” در این سن، فرزندان شما باید بتوانند تصمیمات را وزن کنند و نتایج احتمالی را درک کنند و با تعیین اولویت نسبت به خرید اقدام نماید.

هزینه هر خرید و انتخاب بین هزینه کرد را به کوذک واگذار کنید

۵- اجرت کار بدهید نه پول تو جیبی

بدون دلیل به بچه های خود پول ندهید. به آنها کمیسیون بپردازید و بر اساس کارهایی که در اطراف خانه انجام می دهند مانند بیرون بردن زباله ها، تمیز کردن اتاق آنها یا چمن زنی چمن ها. دیو و دخترش ریچل کروز در کتاب خود با عنوان Smart Money Smart Kids صحبت های زیادی درباره این سیستم می کنند. این مفهوم به بچه های شما کمک می کند تا درک کنند که در قبال انجام کارشان، درآمد به دست آورده اند.

اجرت کار بدهید نه پول تو جیبی

  1. از خرید تحت فشار و اصرار بچه ها، بپرهیزید.

“مامان ، من این لباس زیبا را پیدا کردم عالی است و من آن را دوست دارم! آیا می توانیم آن را خریداری کنیم؟ ” آیا این نحوه گفتار آشنا است؟ این گروه سنی واقعاً می داند چگونه می تواند با سماجت و اصرار استفاده کند و شما را وادار به خرید نماید.

 

به جای پرداخت پول انتخاب فرزندتان، به او بگویید که می تواند از درآمد خود برای پرداخت هزینه آن استفاده کند. اما لازم است کودک خود را تشویق کنید حداقل یک روز برای خرید آن صبر کند و می توانید روز بعد با مشورت هم تصمیم بگیرند که پول را برای خرید چه چیزی پرداخت کند.

  1. بخشش را به او آموزش دهید.

یکی از اصلی ترین مهارت های مالی توانایی بخشش بخشی از درآمد است. پس از شروع کار و پول درآوردن ، در مورد بخشیدن قسمتی از درآمد خود به دیگران به کودکانتان توضیح دهید. آنها می توانند یک موسسه خیریه یا حتی شخص محتاجی را که می شناسند که به کمک نیاز دارد را انتخاب کنند. سرانجام، آنها خواهند فهمید که چگونه بخشش فقط بر افرادی که به آنها می دهند ، تأثیر نمی گذارد ، بلکه بر فرد اهدا کننده نیز تأثیر بیشتری دارد.

 

 چگونه نوجوانان را با پول و سرمایه گذاری آشنا کنیم؟

از ابتدای دوران نوجوانی آموزش مهارت های مالی و چگونگی مدیریت پول و سرمایه باید به اصلی ترین آموزش ها تبدیل گردد. فرزند شما در آینده هر شغلی و هر میزان درآمدی داشته باشد اگر مهارتهای مالی را نیاموخته باشد مطمن باشید مشکلات بسیار زیادی خواهد داشت.

۸- به آنها رضایت قلبی و حس خوب داشتن با امکانات موجود را آموزش دهید.

نوجوان شما بخش زیادی از وقت خود را در رسانه های اجتماعی و اینترنت می گذراند. او در جمع دوستان، اقوام و حتی کل افراد غریبه در حال مقایسه وضع خود و امکانات خود با دیگران است!

ممکن است مواردی مانند:”بابا ، پدر و مادر دوستم برای او را با یک موتور جدید خریدند! چگونه باید با این لباسها و این تیپم داخل شهر برم ؟ “”مامان ، این دختر همکلاسیم برای مهمانی جشن تولدش ۵۰۰ هزار تومان خرج کرد. منم می خواهم یک جشن تولد حسابی بگیرم! ” به نوجوان خود بگویید رضایت از درون ما شروع می شود. (اگرچه ماشین ما جدیدترین مدل نیست) اما هنوز هم به خوبی کار می کند و می تواند ما را به راحتی به مقصدمان برساند. شما هنوز هم می توانید یک جشن تولد به یاد ماندنی و مهم را بدون صرف هزینه خیلی زیاد برگزار کنید! بخشی از مهارت های مالی، مدیریت منابع موجود است.

۹- آمورش مهارت های مالی با واگذاری مسئولیت یک حساب بانکی را به نوجوان

زمانی که فرزندتان وارد دوران نوجوانی گردید، آموزش مهارتهای مالی و پولی باید جزئی اصلی از برنامه آموزشی او باشد.  در صورت انجام برخی موارد فوق، حالا زمان آن رسیده است که یک حساب بانکی ساده را به او واگذار کنید. این امر مدیریت پول را به سطح بعدی بالاتری می برد و او را برای مدیریت یک حساب بسیار سنگین تر در بزرگسالی آماده می کند.

مهارتهای مالی و واگذاری مسئولیت یک حساب بانکی به کودکان

۱۰- قسمتی از هزینه ها را برای دانشگاه آنها صرفه جویی کنید.

هیچ زمانی بهتر از زمان حال نیست که نوجوان، پول خود را برای شروع دانشگاه پس انداز کند. آیا قصد دارد یک کار تابستانی داشته باشد؟ بخشی (یا بیشتر) درآمد او را بگیرید و آن را در یک حساب مخصوص تحصیل در دانشگاه پس انداز کنید. به این طریق، نوجوان شما هیجانی وصف ناپذیر دارد. او احساس می کند در جهت آموزش خودش نقش مهمی دارد.

۱۱- به آنها بیاموزید که از وام های دانشجویی استفاده نکنند.

قبل از اینکه نوجوان خود را به دانشگاه بفرستید، باید بنشینید و صحبت کنید – گفتگوی “چگونه می خواهیم هزینه دانشگاه را بپردازیم”. به نوجوان خود بگویید که وام های دانشجویی گزینه اصلی برای تأمین بودجه آموزش آنها نیست. همه گزینه های موجود مانند کار پاره وقت در حین رفتن به مدرسه و همچنین تلاش در جهت دریافت بورسیه تحصیلی صحبت کنید. این یک قدم ضروری برای کمک به نوجوان محصل دانشگاهی شما برای آماده سازی گام بزرگ بعدی در زندگی آنها است.

 

مهارت های مالی برای تامین هزینه دانشگاه

۱۲- خطرهای استفاده نامناسب از چک های بانکی و  تسهیلات اعتباری را به آنها یاد آوری کنید.

آموزش صحیح مهارت های مالی در این زمان اثرات خود را نشان می دهد. به محض اینکه بچه شما ۱۸ ساله شد، اگر به آنها آموخته باشید که چرا بدهی بد است، آنها دیگر قربانی هزینه اضافی و بدهکاری نمی شوند. به یاد داشته باشید ، اکنون بهترین زمان برای شما است که اصول مهم مهارت های مالی را به آنها آموزش دهید.

۱۳- آنها را با نرم افزارهای ساده بودجه بندی آشنا کنید.

از آنجا که نوجوان شما به هر حال به دستگاه تلفن همراه خود وابسته است ، یک اپلیکیشن ساده بودجه بندی، برایش نصب کنید. اکنون زمان آن است که نوجوان خود را به عادت بودجه بندی درآمد و هزینه خودعادت دهید – هر چقدر هم که کوچک باشد-. آنها باید اهمیت برنامه ریزی برای پول خود را بدانند در حالی که هنوز در زیریک سقف با شما هستند.

۱۴- آنها را با مهارت های مالی و جادوی پول آشنا کنید.

شما به سختی می توانید نوجوان خود را وادار کنید تا موهای خود را کوتاه کند – چگونه قرار است این افراد به صرفه اقتصادی بپردازند؟ توجه داشته باشید هر چند سخت و مشکل است اما  هرچه زودتر نوجوان شما بتواند شروع به آموختن مهارتهای مالی و سرمایه گذاری کند، برای آینده اش بهتر است. علاقه عمیق به پول یک چیز جادویی است! نوجوان خود را در سنین کودکی با آن آشنا کنید که با این کار، آنها را برای آینده خودشان آماده می کنید.

 ۱۵- به آنها کمک کنید تا بفهمند چگونه و از چه راههایی می توانند پول کسب کنند.

وقتی که فکر می کنید، نوجوانان چقدر وقت آزاد فراوانی دارند –  تعطیلات تابستانی ، تعطیلات آخر هفته ها ، تعطیلات عید و زمان آزاد در طول سال تحصیلی- . اگر نوجوان شما پول می خواهد (و چه نوجوانی نمی خواهد؟)، پس به آنها کمک کنید تا شغلی پیدا کنند. با این وجود بهتر است ، به آنها کمک کنید تا یک کارآفرین شوند! این روزها ، امروزه کارآفرین شدن برای نوجوانان راحت تر از همیشه است که کاری برای خود را شروع کرده و در کنار پیشرفت آن، سودآوری ایجاد کند. آموزش فرزندانتان در مورد مهارت های مالی و مدیریت پول در هر مرحله، از شما زمان زیادی خواهد گرفت . این کار همیشه آسان نخواهد بود اما اگر می خواهید فرزندانتان بدانند چگونه در بزرگسالی پول خود را با موفقیت مدیریت کنند ، وقت گرفتن در حال حاضر ارزش آن را خواهد داشت.

آموزش مهارت های مالی در اپلیکیشن دانادیس
آموزش مهارت های مالی در اپلیکیشن دانادیس

 

اما بهترین شیوه آموزش، این است که به فرزندان خود فرصت دهید تا آنها را تجربه کنند! با دانلود و نصب اپلیکیشن دانادیس، کودک و نوجوان شما تمام ابزارهای لازم برای شروع کار خود و یادگیری مهارت های گوناگون دنیای واقعی و تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق را دریافت خواهید کرد.

 

مطلب مرتبط

پاسخ دهید