مهارت مالی برای کودکان (بخش اول)

مهارت مالی کودکان

آموزش مهارت مالی به کودکان (بخش اول)

امروزه پول یکی از اصلی ترین ابزارهای زندگی در تمام جوامع است. پول برای برآورده کردن نیازها و خواسته‌های ما مهم است و یکی از اصلی ترین دانش هایی که باید بیاموزیم مهارت‌های مدیریت مالی است. این مهارت‌ها از عقاید، نگرش‌ها، تجربیات ،عادت‌ها و ارزش‌هایی که در دوران کودکی و نوجوانی، در مورد پول یاد گرفته ایم، سرچشمه می گیرد. کودکانی که آموزش لازم را برای مخارج وهزینه‌هایشان دریافت می کنند و آن را به تدریج اجرا کنند، خودباوری بیشتری خواهند داشت. همچنین آنها بیش از سایر کودکان به توانایی‌های خود در تصمیم گیری اعتماد دارند. آنها زودتر با مفاهیم مهم اقتصادی مانند اعتبار، مالیات و بیمه آشنا می شوند برای زندگی آیند‌ه‌شان سرمایه گذاری می کنند. در این متن شما را با روش‌ها و تکنیک‌های کاربردی آموزش مدیریت مالی به کودکان آشنا می‌کنیم.

مهارت پول و سرمایه را به چهار شیوه می توانید به فرزندتان آموزش دهید:

۱- آموزش مدیریت مالی به روش غیرمستقیم با استفاده از مشاهده و مثال

کودکان شیوه رفتار بزرگترها با پول و احساسی را که در مورد پول دارند، چیزهای زیادی یاد می گیرند. آنچه کودکان می‌بینند و می‌شنوند بر نگرش‌ها و ارزش‌های آنها، تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل نگرش‌ والدین خود در مورد پول و روش‌های خرج کرد آن را زیر نظر و از آن تاثیر می گیرند.

آیا همیشه سعی می‌کنید که به تعهدات مالی‌تان پایبند باشید؟ آیا در مورد مسائل مالی آرام و منطقی هستید یا پول باعث ایجاد درگیری و طغیان‌های احساسی می‌شود؟ آیا پول‌هایتان را بر اساس هواوهوس خرج می‌کنید یا برای خرج کردن آن برنامه دارید؟

۲- مشارکت در بحث‌ها و تصمیم‌گیری‌ها

والدین با دادن نقش فعال به کودکان در بحث‌های معمول خانوادگی به خصوص مسایل مربوط به پول و سرمایه گذاری، به آنها کمک کنند که مسائل مالی را بهتر درک کنند. با این کار، کودکان به‌تدریج درک می کنند که درآمد خانواده برای چه مواردی هزینه می‌شود و اهداف مالی کوتاه‌مدت و بلندمدت خانواده چه هستند. کودکانی که وضعیت مالی خانواده را بدانند، کمتر از سایر بچه ها درخواست‌های مالی غیرمنطقی دارند.

قوانینی اساسی برای این جلسات خانوادگی تعیین کنید و  مشخص کنید که فرزندتان به چه شیوه ای باید در آنها مشارکت داشته باشد. به‌علاوه باید بر اهمیت محرمانه بودن این بحث‌های خانوادگی تاکید کنید و از کودک بخواهید که مسائل مطرح‌شده در گفتگوها را برای دیگران بازگو نکند.

۳- آموزش مستقیم مدیریت مالی

در این شیوه ابتدا به بیان ارزش پول و نقش آن در تصمیم گیری و رفاه خانواده بپردازید. بازسازی رفتن به بازار و یک خرید مناسب می تواند بسیار مفید باشد.  تفاوت میان ارزش سکه‌های مختلف را به او یاد بدهید. به‌همراه فرزندتان در وب‌سایت‌های نقد و بررسی کالا جست‌وجو کنید و از او بخواهید که در یافتن و خواندن نقدهای مصرف‌کنندگان در مورد خرید یک وسیله به شما کمک کند.

همیشه به‌یاد داشته باشید که فرزند شما از شرایط و تجربه‌های واقعی بیشتر از تصمیم‌هایی که بعد از سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای یک‌طرفه‌ی شما بیان می شود چیزی یاد می گیرد.

۴- ایجاد فرصت‌هایی برای انتخاب کردن و تصمیم‌گیری‌های واقعی

همه‌ی ما هر کاری را با تقلید و سپس انجام دادن آن یاد می‌گیریم. وقتی والدین به کودکان فرصتی می‌دهند که  نحوه خرج  دست به انتخاب بزنند (به‌صورتی که متناسب با سن و مرحله‌ی بلوغ آنها باشد)، چیزهای زیادی یاد می‌گیرند.

ممکن است گاهی انتخاب‌های آنها اشتباه باشد، ولی در این موارد بزرگترها به‌جای مسخره کردن و انتقاد کردن، باید کودکان را راهنمایی و حمایت کنند و با برخورد مناسب همیشه راه گفت‌وگو را باز بگذارند.

پاسخ دهید