آنچه از کشف استعداد کودک تان نمی دانید!!!

کشف استعداد کودک

کشف استعداد و توانایی کودک یعنی آینده روشن

یکی از مهمترین دغدغه فکری پدر و مادر، پیدا نمودن استعداد فرزندان است. در صورتی که بتوانید استعداد کودک خود را در سنین پایین کشف کنید موفقیت او در آینده بسیار بالاتر خواهد رفت. اگر نتوانید به درستی استعداد فرزند خود را کشف کنید چگونگی و نوع آموزش او را ممکن است اشتباه انجام دهید و نتیجه آن خواهد شد که او در بزرگسالی از دانش و کاری که انجام می دهد راضی نیست. کاری که از روی اشتیاق و با انگیزه بالا انجام نشود رضایت خاطر و کیفیت بالایی نخواهد داشت.

راضی نبودن از شغل و کار

چه بسیار متخصصینی که در رشته خاصی فعالیت می کنند اما تا آخر عمر از عملکرد و زندگی خود راضی نیستند. این افراد همان کودکان دیروز هستند که استعداد و توانایی خدادادی آنها شناخته نشده و یک عمر در مسیر اشتباه حرکت کرده اند هر چند که در کار حرفه ای خود نیز موفق باشند.

کشف استعداد کودکان

در سالهای اخیر موسسات و مجموعه های گوناگونی در جهت کشف توانایی های ذاتی کودکان از خردسالی فعالیت می کنند که با استفاده از دانش روانشناسی و بررسی رفتار کودک و واکنش او به آزمایشات مختلف، توانایی او را مشخص می نمایند. هز چند فعالیت این مراکز بسیار خوب است ولی ممکن است دسترسی شما به آنها ممکن نباشد یا هزینه آن برا شما سنگین باشد. در این گفتار شما را با راهکارهایی آشنا می کنیم که کافی است بر انجام کارهای روزمره کودک خود دقت بیشتری داشته باشید تا به استعداد او پی ببرید.

کشف استعداد کودک از روی گفتار و حرکات

برخی از کودکان استعداد پنهانی دارند و این استعداد را در قالب پرحرفی، خیال بافی، انرژی زیاد و یا حتی سورفتار نشان می دهند اما برخی از کودکان نیز استعداد آشکار دارند و استعداد آنها برای اطرافیان قابل مشاهده است.

شما بهتر از هر کسی می توانید به کشف استعداد کودکتان بپردازید و با مشاهده استعداد او در جهت تقویت آنها گام بردارید. در این بخش جالب از گروه دانادیس شما را با نشانه های استعداد پنهان کودک و شیوه های پرورش و شکوفایی آنها آشنا می کند.

کشف استعداد کودک شما یک راه اصلی دارد و آن هم شناخت علاقه ی او به فعالیت هاست. ببینید کودک شما به کدام یک از فعالیت ها علاقه دارد و چه نوع استعدادی در خود نهفته است.

با رعایت این اصول به کشف استعداد کودک خود می رسید.

اگر کودک شما مدام پرحرفی می کند و بدون وقفه برای شما صحبت میکند.

اگر کودک شما تا زمان خواب از صحبت کردن باز نمی ایستد و داستان و موضوعات مختلف را با کمترین اشکالات مختصر دستوری و تلفظی بیان می کند و طوری صحبت می کند که شما با استدلالش کاملا قانع شوید، او می تواند در آینده در مدرسه و در مشاغلی مانند وکالت یا روزنامه نگاری موفقیت کسب کند.

زیاد حرف زدن کودکان

برای تقویت این استعداد در کودکتان از او بخواهید برای اعضای خانواده نامه بنویسد و یا داستان هایی برایتان بگوید تا بتوانید آن را به کتاب تبدیل کنید . یا شما می توانید با کودک مصاحبه کنید و افکارش را در فایل تصویری یا صوتی ثبت کنید و یا او را به کتابخانه ببرید و کتاب هایی با کلمات گسترده برای او بخرید که او را به چالش بکشد.

فراموش نکنید در کنار تشویق و تقویت مهارت های نوشتن و حرف زدن، شنونده خوب بودن را هم به او آموزش دهید و در روز زمانی را تعیین کنید که به سکوت او اختصاص داشته باشد.

اگر کودک شما در رویاها سیر می کند و خیالباف قوی است

اگر کودکتان دوست خیالی دارد و از بازی های وانمودی لذت می برد و در وقت آزادش نقاشی می کشد ، این کودکان ایده های زیادی دارند و برای حل مشکلات از راه حل های خلاقانه استفاده می کنند . همچنین آنها ممکن است از وسایل به روش های تازه و غیرمعمول استفاده کنند.

این ویژگی ها نشان دهنده نشانگر قدرت خلاقیت زیاد و علامت استعداد کودک است و شاید با وجود آن کودکتان بدون تمرکز به نظر برسد اما شما می توانید این رویاها را در مورد ایده های بزرگش هدایت کنید .

 

سیر کردن در خیالات

این رفتارها نشانه قدرت خلاقیت زیاد و علامت استعداد کودک است زیرا زندگی روزمره برای این افراد خیال پرداز بسیار خسته کننده است و دنیای خیال برایشان جذابیت بیشتری دارند.

این دسته از کودکان در آینده به مشاغلی مانند هنرپیشگی، نویسندگی، فیلم سازی یا طراحی لباس یا طراحی داخلی روی می آورند و برای حل مسئله در مسیرهای تازه در هنر و علم تفکرات خلاقشان را به کار می گیرند.

برای پرورش استعداد این کودکان لازم است، خلاقیت کودک را مورد تشویق قرار دهید ، باهم ساز بزنید و آواز بخوانید و پروژه های علمی ساده ترتیب دهید. او را به کنسرت موسیقی ببرید، به داستان های خیالی اش گوش کنید و او را به موزه برای بازدید ببرید.

اگر کودک به طبقه بندی اشیا علاقه زیادی دارد

اگر کودک شما همیشه دوست دارد که اشیاء در یک خط و مرتب باشند و ماشین های اسباب بازی خود را بر اساس اندازه ، رنگ یا شکل در یک خط می چیند او یک متفکر تحلیل گر، بسیار منظم و دقیق در جزئیات است و به عنوان یادگیرنده دائمی شنیداری شناخته می شود.

طبقه بندی اشیا و رنگها توسط کودک

این کودک دنبال پیدا کردن الگوهای گوناگون است که از علائم اولیه استعداد ریاضی و علوم است.برای تقویت این خصوصیات کودک ، بازی هایی را بیابید که شامل الگوها و جفت کردن هستند و یا فعالیت هایی را انجام دهید که سبب تقویت ریاضی کودک شوند .

به کودک در کارهایی مسئولیت دهید که مرتبط با طبقه بندی مانند جمع آوری اشیاء کوچک مانند سنگ، صدف و… باشند.

اگر کودک علاقه مند است تا همه چیز را دستکاری کند

اگر کودک شما به دنبال کشف همه چیز است و وسایل مختلف را باز می کند و دوباره سرهم می کند تا طریقه کارکرد آن را دریابد او احتمالا یک یادگیرنده دیداری-فضایی است. این کودک دوست دارد بازی هایی مانند ماشین بازی و ساختن برج انجام دهد و در آینده مشاغلی مانند مکانیک، مهندس، معماری روی می آورد ویا مخترع یا دانشمند می شود.

علاقه کودک به ساخت و ساز و دستکاری وستیل

برای تقویت این ویژگی ها در کودک ، در اختیار کودک اسباب بازی ها و بلوک های خانه سازی قرار دهید و یا او را تشویق به درست کردن کاردستی با جعبه خالی مواد غذایی کنید تا کودک فرصت خلق، نابودی و خلق مجدد داشته باشد.

بهتر است برای تقویت این ویژگی ، کودکتان را به مراکز و زمین ها بازی ببرید تا از طریق دست ورزی بتواند اشیاء را کشف کند اما مواظب کودکتان باشید زیرا ایننوع کودکان به دلیل علاقه به کشف و دستکاری اشیا در معرض خطر قرار دارند. از هر فرصتی برای نشان دادن و معرفی اشیا مکانیکی مانند چراغ راهنمایی و رانندگی به کودک استفاده کنید.

اگر کودک پازل حل کن حرفه ای است

اگر کودکتان عاشق حل انواع پازل است و در حین بازی خطای کمی انجام می دهد و برای حل درست پازل تلاش می کند ، کودک شما بیشتر به صورت تصویری می اندیشد و از یادگیرندگان دیداری-فضایی هستند و می توانند در آینده کارآگاه، باستان شناس یا محقق شوند.

علاقه کودک به حل پازل

برای تقویت خصوصیات و عملکرد این کودکان باید انواع پازل و جدول، داستان های معمایی در اختیارشان بگذارید و بازی های مرتبط با چینش منظم اشیا و یا اسباب بازی هایی برای حل مسائل فضایی برایشان تهیه کنید.

 

برای تکمیل این مطلب مقاله زیر پیشنهاد می گردد:

کشف استعداد کودک از روی رفتارش

 

روش هایی برای شکوفایی استعداد کودکان

• اجازه دهید فرزندتان علائق و توانمندی خود را کشف کند. شما با نصب اپلیکیشن دانادیس، زمینه آشنایی فرزندتان با فعایت های مختلف را به شکلی جذاب برقرار می کنید. با استفاده از محتوای آن توسط کودک و نوجوان حرقه اصلی علاقه و توانمندی او زده می شود.

• فکر نکنید چون او علاقه ای نشان نمی دهد، بنابراین استعدادی هم در آن زمینه ندارد.

• بگذارید فرزندتان در انجام کارها مرتکب اشتباه شود.

• از او سؤالاتی مانند چرا آسمان آبی است؟ بپرسید تا کودکتان با شگفتیهای دنیا مواجه شود.

• پروژه های خانوادگی برای پیدایش استعداد طرح ریزی نمایید.

• کودک را مجبور به یادگیری نکنید.

• انتظاراتتان از فرزندتان باید واقع بینانه باشند.

• در انجام کارها، کودک خود را سهیم کنید.

• کودک خود را با برچسب زدن به او محدود نکنید.

• به بازی با کودکتان بپردازید.

• برنامه زمانی منظم برای فعالیتهایی نظیر خواندن، گوش دادن به موسیقی و صحبت کردن در نظر بگیرید.

• اجازه دهید فرزندتان به فعالیتهای گروهی مورد علاقه اش بپردازد.

• فعالیتهایی را که فرزندتان انجام می دهد مورد انتقاد یا قضاوت قرار ندهید.

• کارهای روزمره ای را که به عهده فرزندتان بگذارید.

• داستانهای الهام بخشی برای فرزندتان بخوانید.

• از مقایسه کودک خود با دیگران بپرهیزید.

• برای برانگیختن علاقه و استعداد فرزندتان او را به کتابخانه، موزه، کنسرت، یا مسابقه ببرید.

• کودکتان را تشویق به صحبت درباره آینده کنید.

• کودکتان را با افراد موفق آشنا کنید.

• کودک خود را تشویق به خواندن کنید.

مطلب مرتبط

پاسخ دهید