روانشناسی کودک با کمک رنگها

روانشناسی کودک با کمک رنگها

از رنگ ها و نقش آنها در شناسایی احساسات و رفتار کودکان و نوجوانان استفاده کنید. رنگ‌ها باید به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط با کودکان مورد استفاده قرار گیرند، چرا که کودکان رنگ‌ها را دوست دارند و به سادگی با زبان خود نسبت به آنها واکنش نشان می‌دهند. آنها خیلی زود می‌توانند رنگ‌ها را تشخیص دهند.

کودکان از چه زمانی رنگها را می فهمند؟

در دوران کودکی در فاصله سنی ۳ تا ۶ سالگی که کودک بیـشتر تحت تأثیر فشارهای درونی است علاقه وافری به رنگ دارد و آن را مقدم بر شکل ظاهری  می ­داند. ولی به تدریج هرقدر که وابستگی او به رنگ کاهش می یابد علاقه اش به تقدم شکل بررنگ، افزایش پیدا می کند. همچنین هر قدر کودک کم سن ترباشد، رنگ هایی که به کار می­ گیرد زنده­ تر هستند و با بیشتر شدن سن و سال، آموزش مدرسه و تکامل او در راه شناخت منطقی، ازرنگ های سرد و رنگ هایی که کمتر خشن هستند استفاده می کند.
در کودکستان بیشتر کودکان ترجیح می­ دهند از رنگ های گرم و تند استفاده کنند و معمولا کودکانی که در خانه تحت نظارت شدید قرار دارند، رنگ های سرد را انتخاب می ­کنند که در این موارد علت اصلی، به مشکلات عاطفی و روانی کودک ربط داده می ­شود. بنا به نظر واهنر “Waehner” فقدان رنگ در تمام یا قسمتی از موضوع نقاشی نشانگر خلاء عاطفی و یا گاهی دلیل بر گرایش های ضد اجتماعی است. تجربیات نشان داده  کودکان سازگار، در نقاشی­ هایشان به طور متوسط از پنج رنگ مختلف استفاده می­ کنند در حالیکه کودکان گوشه گیر و یا آنها که ارتباط با دنیای خارج را دوست ندارند از یک یا دو رنگ بیشتر استفاده نمی ­کنند.

در سنین ۱۱ تا ۱۲ سالگی است که نوجوانان متوجه می­شوند رنگهای اشیا قابل تغییرند و بنابراین بهتر است که آن ها را زودتر از موقع، مجبور به درک این بینش نکنیم زیرا بکارگیری رنگ فقط یکی از عوامل تکاملی و پیشرفت فکری کودک نیست بلکه به عوامل ژرف عاطفی نیز مربوط است.

 «زندگی کودک خـــود را رنگ‌‌آمیـــزی کنید»

تــکنیکی است کـــه روانشناسان و متخصصان کودک از آن برای کمک به تشخیص رنگ کودکان و ابراز احساسات آنها روی کاغذ استفاده می‌کنند. این تکنیک کمک می‌کند متوجه شوید کودک شما شاد، غمگین، هیجان زده، ترسو یا حتی خشمگین است.

کودکان رنگ‌ها را دوست دارند و به سادگی با زبان رنگها احساسات و عواطف خود را نشان می‌دهند. آنها خیلی زود می‌توانند رنگ‌ها را تشخیص دهند و در ۶ ماهگی بین رنگ‌ها تفاوت قائل شوند. بسیاری از کودکان نوپا به سراغ رنگ‌هایی می‌روند که برای آنها جذاب و چشمگیر باشد. قرمز، رنگی است که خیلی سریع توجه کودکان را به خود جلب می‌کند و پس از آن رنگ‌های زرد، آبی، سبز و نارنجی قرار دارند. در سنین رشد، دختر بچه‌ها معمولا رنگ‌هایی مانند بنفش، صورتی و ارغوانی را ترجیح می‌دهند، در حالی که پسر بچه‌ها به سراغ رنگ‌های آبی، قهوه‌ای و مشکی می‌روند.

رنگ‌ها چگونه بر کودکان تاثیر می‌گذارند؟

رنگ‌ها می‌توانند کودکان – به ویژه آنهایی که کم توجه هستند و نمی‌توانند تمرکز کنند – را تحریک کنند. کودکان به کمک رنگ‌ها یاد می‌گیرند ابراز احساسات کنند و اگر به آنها اجازه دهید به سلیقه خود رنگی برای اتاق و لباس خودشان انتخاب کنند، اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت و خلاقیت و احساسات بیشتری از خود نشان می‌دهند. رنگ‌ها می‌توانند احساسات کودکانی را که در ابراز عواطف و احساسات مشکل دارند، نشان دهند.

زندگی کودک خود را رنگ آمیزی کنید

«زندگی کودک خود را رنگ آمیزی کنید»، نام تکنیکی است که روانشناسان و متخصصان کودک از آن برای کمک به تشخیص رنگ کودکان و ابراز احساسات آنها روی کاغذ استفاده می‌کنند. این تکنیک کمک می‌کند متوجه شوید کودک شما شاد، غمگین، هیجان زده، ترسو یا حتی خشمگین است. روانشناسان یک جعبه مداد رنگی شامل رنگ‌های اصلی و یک برگه کاغذ را در اختیار کودک می‌گذارند و از او می‌خواهند نقاشی بکشد. از کودک خواسته می‌شود برای بیان هر احساس خاص از یک رنگ خاص استفاده کند.

اگر کودک رنگ‌های قرمز، نارنجی یا خاکستری را انتخاب کند، احساس خشم، شادی یا تنهایی می‌کند. با توجه به رنگ‌های انتخابی کودک و میزان استفاده او از یک رنگ خاص می‌توان روحیه او را مورد بررسی قرار داد.

تحقیقات نشان داده کودکانی که در نقاشی‌های خود رنگ‌های سرد مانند آبی یا سبز را انتخاب می‌کنند، متفکرتر و سنجیده‌تر هستند. به کار بردن رنگ‌های قهوه‌ای و خاکستری نشان‌دهنده ناراحتی‌های درونی آنان است. استفاده آزادانه از رنگ قرمز توسط کودکان خصومت یا نیاز به صحبت را نشان می‌دهد و از طرفی هم بیانگر عشقی ساده و بی‌آلایش است.

مطلب مرتبط

پاسخ دهید